S nastávající zimou je třeba myslet na rostliny, které máte vysazené na zahradě. Pokud jste se ještě přípravě zahrady na zimu nezabývali, je nejvyšší čas. Až napadne větší množství sněhu a přijdou silnější mrazy, mohou být mnohé rostliny poškozeny.

Napadaný sníh je třeba z větví oklepat, aby je zbytečně nepolámal svou vahou. Nejhorší je mokrý sníh, který je mnohem těžší a tak častokrát větve poláme. Kromě toho je ale třeba choulostivější rostliny chránit proti mrazu.

Pokud sníh oklepete na zem, můžete jej tam nechat, protože rostlinám prospívá. Vyšší vrstva sněhu chrání především kořeny rostlin a postupně jim také dodává vláhu. Rostliny lze ochránit celkem jednoduše – celou rostlinu svázat od země až po vrchol provázkem. Rostliny, které nepochází ze střední Evropy a stálezelené rostliny snášejí mrazy a sníh nejhůře. Kromě svázání je vhodné takové rostliny obalit. A zde přichází na řadu také bublinková folie, která se dá k obalení použít. Použít se dají také pytle z bublinkové folie. Jelikož je ale bublinková folie neprodyšný materiál, je třeba zajistit rostlině výměnu vzduchu, aby se nezapařovala. Výhodou bublinkové folie je také to, že je světlá a tak se při jasných mrazivých dnů nepřehřívá.

Rostliny k ochranné folii někdy přimrznou, což je ale přirozené a ničemu to nevadí. Hlavní je, že folie ochrání rostlinu před mrazem a lze z ní snadno oklepat sníh. Bublinková folie propouští světlo, čímž umožňuje rostlinám fotosyntézu, bez které by rostliny zimu nepřežily.