Bublinková fólie je spolu s pěnovým polyetylenem (tzv. mirelon) a polystyrenem nejpoužívanějším obalovým materiálem současnosti při přepravě a skladování nejrůznějších předmětů. Bublinková folie je velice flexibilní materiál, který se přizpůsobí prakticky každému tvaru. Velice důležitá je však také vysoká pevnost bublinkové fólie, která v naprosté většině odolá běžnému zacházení s balíkem během přepravy. Není náchylná k trhání, takže je možné ji použít opakovaně. Při nárazech sice mohou na bublinkové fólii popraskat jednotlivé bublinky, nicméně přepravovaný předmět je i nadále chráněn 2 – 3 vrstvami fólie. Při běžném zacházení s balíky zabalenými v bublinkové fólii nedochází k jejímu protržení. Jedná se tedy o velice kvalitní a také spolehlivý materiál.

Samotné použití bublinkové fólie je velice jednoduché. Zboží stačí obalit jednou vrstvou (v případě extrémně křehkých předmětů i více vrstvami) fólie a tu následně zalepit obyčejnou lepící páskou, která na bublinkové fólii drží velice dobře. Ještě jednodušší je použití dvouvrstvých a třívrstvých pytlů z bublinkové fólie. Předměty zabalené do bublinkové fólie mohou být pro přepravu umístěny do krabice, často jsou ale především rozměrnější předměty přepravovány pouze zabalené do fólie.

Bublinkový pytel

Bublinková fólie se prodává nejčastěji v rolích různé šíře a délky. Nejčastěji prodávané jsou fólie šíře 20 – 100 cm, běžně se dají sehnat fólie do šíře 150 cm. Návin na 1 roli je standardně 100 metrů, nicméně u dobrého prodejce můžete pořídit fólie s délkou podle Vašich představ. Díky dobré spojitelnosti jednotlivých kusů bublinkové fólie jsou tyto rozměry dostačující a zároveň se s nimi dá manipulovat lépe, než s většími kusy. Jedná se o levný a estetický materiál, za minimální náklady máte balík zabalený úhledně a také účelně. Je to také maximálně lehký materiál, který je ale na druhou stranu vysoce mechanicky pevný a lze využít v teplotách od -60°C do +80°C.

Polyetylenové bublinkové fólie se dají použít při přepravě či manipulaci s kovem, sklem, elektronikou, domácími spotřebiči, při stěhování nábytku (rady a tipy na balení předmětů) apod. U všech těchto materiálů máte zaručen bezpečný převoz na Vámi určené místo.

Bublinkové folie nemusí sloužit k ochraně proti poškození pouze u malých předmětů. Využití naleznou také jako krycí plachty na automobily, které chrání před kroupami a nečistotami. Před kroupami a vodou obecně dokáží ochránit například seno nebo zahradní nábytek.

Bublinkové fólie v roli

S bublinkovou fólií se však můžete setkat prakticky denně i jinde. Masivně využívána je bublinková folie v bazénech, kde slouží jako krycí plachta. Tzv. solární bublinková fólie má však mnohem více funkcí. Kromě ochrany proti spadu nečistot do bazénu slouží také k ohřevu vody v bazénu. Při slunečním svitu se nejprve ohřeje vzduch v bublinkách, následně se ohřívá také samotná voda. Další funkcí je izolace, kdy bublinková krycí plachta brání úniku tepla z vody. U bazénů umístěných ve vnitřních prostorách tak zamezíte odpařování vody do prostoru. Kutilové využívají bublinkovou fólii z důvodu ohřevu při stavbě skleníků.

Při zasílání nejmenších předmětů je zbytečné je balit do fólie a ještě do krabice. Pro tyto případy slouží bublinkové obálky různých rozměrů. Ty jsou vyrobeny z kvalitního silnějšího papíru, který dobře odolává protržení. Uvnitř obálky je potom z obou stran již z výroby přichycená bublinková fólie, která drobnosti skvěle ochrání. Bublinkové obálky jsou navíc při dodržení rozměrů daných Českou poštou brány jako běžné zásilky, takže podstatně ušetříte na poštovném v porovnání s balíkem.

Bublinková fólie však průběhem času nalezla také alternativní využití. Díky specifickému zvuku, který doprovází prasknutí bublinky, se z bublinkové fólie stala oblíbená antistresová pomůcka. Mnoha lidem stačí popraskání bublinek na malém kousku bublinkové fólie, aby ze sebe uvolnili všechen stres. V současné době jsou navíc na internetu dostupné hry, ve kterých můžete pomocí myši praskat bublinkovou fólii, několik aplikací je dostupných i pro chytré telefony. Vše samozřejmě za doprovodu autentického zvuku prasknutí bublinky. Vynalézaví Japonci dokonce vyrábějí malý elektronický simulátor bublinkové fólie v podobě přívěšku na klíče nazývaný Puchi Puchi.

1 komentář u „Použití

Komentáře nejsou povoleny.